תחום עיסוק - מקרקעין - תמ"א 38

המציאות הקיימת בארץ (ובעולם) יצרה צורך חיוני בחיזוק מבנים שלא נבנו לפי תקן ישראלי מחמיר לעמידות מבנים ברעידות אדמה מחשש לקריסתם. בפועל, מבנים שנבנו לפני שנת 1980 לרוב לא עומדים בתקן זה.

מעבר לכך, נוצרה מודעות ציבורית בנושאי מיגון וממ"דים, וזאת בעקבות מלחמת לבנון השנייה, מבצעי צוק איתן ועופרת יצוקה.

שיטת הבנייה במסגרת תמ"א 38 נועדה לתת מענה לרעידות אדמה על-ידי חיזוק המבנים וכן מיגון מפני מתקפות טילים, על-ידי מתן פתרונות שונים.

נוסף ליתרונות הברורים המצויים ב-תמ"א 38, מאפשרת התוכנית תוספת שטח של עד כ-25 מ"ר לדירה, במידה ואין חריגה מקווי הבניין. ברוב הפרויקטים של תמ"א 38 יכולים הדיירים לזכות בהטבות נוספות, כגון הוספת מעלית, הוספת חניות, תוספת ממ"ד, הוספת מרפסות ועוד. אין חולק כי ביצוע תמ"א 38 לבניין, אם מבוצע כראוי, עשוי להוביל באופן ישיר, בנוסף לחיזוק המבנה ומיגונו, להטבה משמעותית לכל דיירי הבניין, לעליה באיכות החיים  ועלייה בערך הדירות.

עפ"י רוב, יזם המבצע בבניין פרויקט תמ"א 38, דורש לעצמו מהדיירים את זכויות הבניה של דירות נוספות בבניין ומכירתן, תוך שאיפה להביא למרב את רווחיו.

 

לצורך ביצוע תמ"א 38 במבנה, חשוב מאד וחיוני להבטיח את זכויות הדיירים הקיימים ורווחתם. לרוב, אף שהדיירים אינם נדרשים להוסיף תשלום כל שהוא מכיסם, הם מוותרים על זכויות בנייה שהינן זכות קניינית מובהקת שבבעלותם.

 

על מנת להבטיח כי הדיירים מקבלים תמורה ראויה עבור וויתור זה, רצוי ביותר להסתייע בליווי על-ידי עורך דין המייצג את האינטרסים של הדיירים. כאשר הדיירים הקיימים מוותרים על ייצוג מטעמם ונעזרים בליווי של עורך הדין מטעם היזם, עלול הדבר להזיק לדיירים. על כן, חשוב ומומלץ להתייעץ ולהסתייע בעורך דין הבקיא בתכנית תמ"א 38 והאמון על שמירה באופן בלתי תלוי על האינטרסים של הדיירים אל מול היזם ואל מול הדיירים החדשים שיתווספו לבניין בתום פרויקט התמ"א.

לייעוץ ותמיכה